Lajme

Infermierët në SHBA po japin dorëheqje për të mbrojtur veten nga COVID-19

Në fillim të këtij muaji, infermierja e Mississippit ICU Nichole Atherton dha dorëheqjen, e lodhur nga stresi, pacientët e rinj dhe vdekjet e pa ndalshme që kanë pushtuar spitalet e shtetit gjatë pandemisë Covid-19.

“Duket heroike,” tha Atherton, nga Singing River Ocean Springs Hospital, për CNN.

“Por kjo nuk është ajo që është. Është e vështirë dhe kaotike dhe e përgjakshme. Dhe është e vështirë të jetosh në këtë situatë çdo ditë dhe pastaj të shkosh në shtëpi dhe të jetosh një jetë normale.” shtoi ajo.

Misisipi tani ka të paktën 2,000 infermierë më pak se në fillim të vitit, sipas Qendrës për Cilësinë dhe Fuqinë Punëtore të Shoqatës së Spitalit të Mississippi. Mungesat e stafit shtojnë tendosjen në rritje të sistemit spitalor të shtetit, në pjesën më të madhe, të pandemisë Covid-19.

Kur u pyet nëse sistemi i kujdesit shëndetësor po arrin një pikë thyerjeje, Menaxheri i Infermierisë Singing River për Kujdesin Personal Buddy Gager tha: “Unë mendoj se ne tashmë jemi thyer.”

Epidemiologu Shtetëror, Dr Paul Byers, tha të martën se Misisipi vendosi një rekord të ri të vdekjeve të lidhura me Covid-19. Dhe nga 875 shtretër të stafit të ICU në të gjithë shtetin, më shumë se 93% janë në përdorim dhe më shumë se 63% e atyre shtretërve janë të zënë nga pacientë me Covid-19, sipas Departamentit Amerikan të Shëndetit dhe Shërbimeve Njerëzore.

Melissa Davis ka punuar si infermiere në Singing River Pascagoula ICU për 17 vjet, por ajo i tha CNN se ajo kurrë nuk kishte ndjerë një lodhje krejtësisht të tillë nga pandemia e Covid-19. Dhe si rezultat, infermierët po largohen që ajo kurrë nuk e kishte menduar.

“Është e vështirë të shohësh një 34-vjeçar me një familje duke mos ia dalë, ju nuk mund ta përshkruani atë”, tha ajo mes lotësh.

Për Atherton, më pak staf dhe më shumë pacientë kritikë të Covid-19 nënkuptojnë gjithashtu vendime më të vështira. Ka pasur momente kur dy pacientë kritikë janë në krizë menjëherë, dhe ajo duhet të vendosë se në cilën dhomë të vrapojë së pari, sepse nuk ka infermierë dhe terapistë të frymëmarrjes për t’iu përgjigjur të dyve.

Sistemi Shëndetësor i Singing River aktualisht ka më shumë se 160 vende të lira për infermierinë, tha Drejtoresha e Marrëdhënieve me Media Sarah Duffey. Që nga fillimi i pandemisë, 289 infermierë janë larguar.

Disa përforcime janë në rrugë. Guvernatori i Misisipit, Tate Reeves tha të martën se më shumë se 1.000 punonjës të kujdesit shëndetësor kanë mbërritur për të ndihmuar me mungesat e stafit të spitaleve në të gjithë shtetin.

Reeves tha se 808 infermierë, tre infermierë të regjistruar, anestezistë të regjistruar, 22 mjekë infermierë, 193 terapistë të frymëmarrjes dhe 20 paramedikë janë mes personelit të kujdesit shëndetësor të vendosur të martën në mëngjes në 50 spitale.

“Ne kemi punuar gjatë gjithë kohës për të siguruar personel mjekësor shtesë përmes burimeve të sektorit federal dhe privat për të përmirësuar mungesën e personelit në të cilën gjenden spitalet tona. Marrja e çizmeve në tokë kaq shpejt është një hap në drejtimin e duhur,” Reeves tha gjatë një konference shtypi të martën.

Duffey i tha CNN se shteti është zotuar të dërgojë 53 RN 18 dhe terapistë të frymëmarrjes në tre spitalet e tij në Bregun e Gjirit. Ajo shpreson se e para do të arrijë deri në fund të javës./CNN/

Të ngjashme