Lajme

Ikona e pop-it amerikan

”Billie Jean”, ”Beat it”, ”Can’t get enough”, ”Thriller”, ”Black and white”, e shumë hite të tjera janë vetëm disa prej perlave që i la botës ikona e pop-it, Michael Jackson.

Ai vlerësohet si një nga figurat më të rëndësishme amerikane kulturore të shekullit të XX-të. Gjatë një karriere katër-dekadëshe, kontributet e tij në muzikë, vallëzim, modë, së bashku me jetën e tij personale të reklamuar, e bën atë një figurë globale në kulturën popullore.

Chris Brown is no Michael Jackson | by Rickey Alexander II | Medium

©medium

Ai ndikoi tek artistët nëpër shumë zhanre dhe përmes shfaqjeve në skenë dhe video, popullarizoi lëvizjet e ‘’komplikuara’’ të kërcimit, siç është ‘’moonwalk’’.

Por, ky stil i ikonës së pop-it nuk ishte i vetmi që e simbolizon si artistin e të gjitha kohërave, interpretimi në këngën ‘’Smoth Criminal’’, në minutën 4:21 të videos më poshtë, cilësohet gjithashtu si vallëzimi i parë i këtij lloji unik. Michael është artisti më i vlerësuar i muzikës në histori.

Kënga Thriller, shiti dyzet milionë kopje, duke e bërë Jackson shitësin më të madh të të gjitha kohërave. Përmes albumeve të tij rekord dhe videove muzikore ai krijoi një imazh të imituar nga miliona fansa të tij.

Interpretimi në skenë dhe vallëzimi i tij ishin karakteristika që atë e bënin të veçantë dhe unik nga artistët e tjerë. Por, karrierën e tij muzikore nuk e nisi vetëm.

Fëmija i tetë i familjes Jackson, Michael bëri debutimin e tij profesional më 1964 me vëllezërit e tij të mëdhenj Jackie, Tito, Jermaine dhe Marlon si anëtar i Jackson 5.

Jackson 5 ishin një nga fenomenet më të mëdhenj në muzikën pop gjatë fillimit të viteve ’70, dhe grupi i fundit që doli nga vendi i hiteve, Motown. Veçantia që krijuan në shpirtin e pop-it, Jackson 5 ishte një largim i qartë nga tingulli tipik i butë dhe elegant Motown, siç i përshtatej rinisë së grupit dhe agimit të një dekade të re.

Por, ata ishin shumë më të talentuar muzikalisht sesa do të sugjeronte ky label, veçanërisht këngëtari kryesor Michael. Karriera solo dhe ekspozimi i tepërt dobësuan gradualisht Jackson 5, por muzika e tyre më e mirë ende mban çuditërisht disa nga pop / R & B të rrjedhës më të gjallë të epokës së saj.

Edukata e familjes Jackson ishte strikte, nëna e tyre Katherine për nga natyra ishte më e butë, për dallim nga babai i tyre Joe, i cili ishte një disiplinar i ashpër dhe një shtytje drejt muzikës. Prindërit e artistëve Jackson lejuan të vazhdojnë një karrierë të bujshme muzikore, që edhe sot dëgjohet.

Michael Jackson filloi karrierën e tij solo më 1971 ndërsa ishte në Motown Records, dhe u bë një yll solo me albumin e tij të vitit 1979 ‘’Off the Wall’’.

Thriller u bë albumi më i shitur i të gjitha kohërave, ndërsa Bad ishte albumi i parë që u radhit si numër një në ShBA në Billboard Hot 100 me “I Just Can’t Stop Loving You”, “Bad”, “The Way You Make Me Feel’’ ,”Man in the Mirror”, dhe “Dirty Diana”.

Jackson është një nga artistët më të shitur të muzikës të të gjitha kohërave, me shitje të vlerësuara prej mbi 350 milionë rekorde në të gjithë botën. Ai ishte artisti i parë që kishte një single në top dhjetë në Billboard Hot 100 në pesë dekada të ndryshme. Nderimet e tij përfshijnë 15 çmime Grammy, gjashtë Brit Awards, një Golden Globe Award dhe 39 Guinness Records World, përfshirë “Artistin më të suksesshëm të të gjitha kohërave”.

Në vitin 2009, ndërsa po përgatitej për një seri koncertesh rikthimi, ‘’This Is It’’, Jackson vdiq nga mbidoza e administruar nga mjeku i tij personal, Conrad Murray, i cili më pas u dënua për vrasje të pavullnetshme.

/biography/

Michael Jackson

Të ngjashme