Më të lexuarat

Shiko të gjithë artikujt

Lajme

Lajme 30/09/2021

45 të infektuar me COVID-19 ...

      Në 24 orët e fundit kanë rezultuar 45 raste pozitive me COVID-19, dhe janë raportuar 4 raste të vdekjeve. Kjo është bërë e ditur në raportin e Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKShPK), në të […]

Lexo më shumë
Lajme 30/08/2021

Uragani Ida goditi Luizianën

Uragani Ida, një uragan i shquar si “jashtëzakonisht i rrezikshëm” i kategorisë 4, zbarkoi pranë Port Fourchon, Luiziana, në orën 11:55 të mëngjesit me orën të dielën (29 gusht), duke sjellë erëra maksimale të qëndrueshme prej 240 km/orë dhe stuhia […]

Lexo më shumë

Monument i lashtë i lidhur me mbretin Arthur

Një varr misterioz prej guri në Anglinë perëndimore i njohur si Guri i Arturit, për shkak të lidhjeve të tij me mbretin mitik Artur u krijua pothuajse 6,000 vjet më parë si pjesë e një “peizazhi ceremonial” të përpunuar në të gjithë zonën, sipas arkeologëve. Gërmimet këtë vit pranë strukturës së lashtë guri në zonën […]

Lexo më shumë